دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۲ 2575 0 2

ازدواج اگر چه خودش تصمیمی ترسناک نیست، اما اتفاقاتی که گاهی گریبان بعضی افراد پس از ازدواج را می گیرد، آن را در چشم دیگران به کاری ترسناک تبدیل می کند.

مردان و حقوق مالی زنان

ازدواج اگر چه خودش تصمیمی ترسناک نیست، اما اتفاقاتی که گاهی گریبان بعضی افراد پس از ازدواج را می گیرد، آن را در چشم دیگران به کاری ترسناک تبدیل می کند. از دست دادن آزادی ها یا محدود شدن هایی که هیچ توجیهی جز اعمال سلیقه شوهر ندارد، یکی از این ترس هاست، مشکلات مالی و فشارهای اقتصادی ناشی از زیربار مسوولیت نرفتن بعضی مردها هم همین طور. بالاگرفتن اختلافات و نرسیدن به تفاهم مشترک که تنها یک راه و آن هم طلاق را جلوی پای زوج ها می گذارد نیز یکی از چشم اندازهای ناخوشایند زندگی مشترک است؛ همان دغدغه هایی که سبب می شود بعضی جوان ها برای همیشه دست از ازدواج بشویند یا اگر وارد این وادی می شوند، خود را به برخی احتیاط های افراطی مجهز کنند.
 
در این میان وضعیت زنان با مردان تفاوت های اساسی دارد. آنها از یک سو به واسطه شرع و عرف محدودیت هایی دارند و قوانین در مقایسه با مردها حمایت های کمتری از آنها می کند و از طرف دیگر، در بیشتر مواقع استقلال مالی ندارند و تامین معیشت شان به حضور یک مرد وابسته است. شاید برای همین است که اغلب دختران و خانواده هایشان هنگام ازدواج به دستاویزهای نه چندان مطمئنی از جمله مهریه متوسل می شوند تا اگر روال زندگی مشترکشان از حالت عادی خارج شد، بتوانند به مال حاصل از مطالبه مهریه امیدوار باشند. البته این که وجود مهریه تا چه حد می تواند آینده زندگی زنانی را که در ازدواج شکست خورده اند، تامین کند، موضوع مفصل و پیچیده ای است که هر کس از دید خود و به واسطه فرهنگی که در آن رشد کرده است، آن را تفسیر می کند، اما به هر حال مهریه جزو حقوق مالی زنان پس از ازدواج است که البته شناخته شده ترین این حقوق نیز به شمار می رود. طبق قوانین کشورمان در حوزه امور خانواده، مهریه که به آن مهرالمسمی هم گفته می شود، مالی است که هنگام عقد نکاح بنابر توافق طرفین مشخص می شود و مرد مکلف است به محض مطالبه مهریه از سوی زن، آن را بپردازد؛ البته به شرط آن که زن وظایف همسری اش را بدرستی انجام داده باشد و از سوی مرد به عدم تمکین متهم نشود.
 
در این میان، نکته ای که نباید در مورد مهریه فراموش کرد، موضوعی است که قوانین کشورمان بر آن تاکید دارد و آن این که اگر هنگام عقد برای زن مهریه تعیین نشده باشد، او مستحق دریافت مهر المثل می شود یعنی مالی که برای تعیین آن به حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات همچنین وضعیت او نسبت به زنان مشابه و نزدیکان او و همین طور عرف محل توجه می شود.
 
نفقه نیز یکی دیگر از حقوق مالی زنان پس از ازدواج است که به اندازه مهریه شناخته شده است. نفقه نیز مثل مهریه به این شرط به زنان تعلق می گیرد که از شوهرانشان تمکین کنند یعنی مالی که مسکن، خوراک، پوشاک و وسایل زندگی در حد متعارف و متناسب با وضعیت زن را شامل می شود و هیچ گاه از گردن مردان ساقط نمی شود. برای همین است که اگر مردی از پرداخت نفقه به همسرش خودداری کند، زن می تواند الزام شوهر به پرداخت نفقه را از دادگاه درخواست کند و این مرجع قضایی، مرد را به پرداخت نفقه تعیین شده از سوی دادگاه محکوم کند. البته گاه اتفاق می افتد که اجرای حکم دادگاه مبنی بر محکومیت شوهر به پرداخت نفقه به دلایل مختلف ممکن نیست که در این شرایط، زن می تواند از دادگاه درخواست طلاق کند.
 
اجرت المثل نیز یکی دیگر از حقوق مالی زنان است که بیشتر آنها از وجود چنین حقی اطلاع ندارند و اگر روزی راه زندگی مشترکشان به طلاق رسید، آنجاست که از چنین حقی مطلع می شوند. اجرت المثل به مالی گفته می شود که مرد باید به همسرش به خاطر کارهایی که شرعا به عهده او نیست، اما زن آنها را انجام می دهد، بپردازد.
 
نکته: در نکاح موقت، به زن نفقه تعلق نمی گیرد، مگر این که پرداخت آن شرط شده باشد. همچنین زن در نکاح موقت اجرت المثل و نحله نخواهد داشت.
 
اجرت المثل معمولا در حین زندگی مشترک، مطالبه یا پرداخت نمی شود و پای آن وقتی به میان کشیده می شود که مرد درخواست طلاق کند. در این شرایط زن می تواند قبل از صدور گواهی عدم سازش، درخواست اجرت المثل کند که در این صورت، دادگاه میزان آن را توسط کارشناس قوه قضاییه مشخص می کند و به پرداخت آن حکم می دهد.
 
نحله نیز یکی دیگر از حقوق ناشناخته زنان است؛ همان مالی که از سوی مرد به زن در صورتی که شرایط تعلق اجرت المثل ایام زوجیت فراهم نباشد، بخشیده می شود. البته نحله زمانی به زن تعلق می گیرد که او از ادای وظایف زوجیت امتناع نکرده باشد. میزان نحله نیز مانند اجرت المثل از سوی دادگاه تعیین می شود با این تفاوت که نیازی به ارجاع موضوع به کارشناس نیست و دادگاه میزان نحله را با توجه به وضع مالی زوج و زحمات زوجه تعیین می کند. البته این حقوق تنها برای زنان در نکاح دائم تعیین شده و وضعیت زنان در ازدواج موقت، متفاوت است.
 
طبق قوانین امور خانواده، مهریه یکی از حقوق مالی زن در ازدواج موقت است که البته باید هنگام عقد تعیین شود وگرنه موجب بطلان عقد نکاح موقت می شود. این در حالی است که در نکاح موقت، به زن نفقه تعلق نمی گیرد، مگر این که پرداخت آن شرط شده باشد. همچنین زن در نکاح موقت اجرت المثل و نحله نخواهد داشت چراکه یکی از شروط پرداخت این حقوق، درخواست طلاق از طرف شوهر است؛ در حالی که بحث طلاق به هیچ وجه در نکاح موقت مطرح نیست.
 
اشتغال؛ حقی که اشتباه تعبیر شده
قوانین ایران، اشتغال را حق زن می داند اما کم نیستند زنانی که پس از ازدواج به خاطر مخالفت های شوهر مجبور می شوند دست از کار بکشند؛ کار منبع درآمد دائمی برای زن است که استقلال مالی او را به دنبال می آورد، اما برخی مردان به خاطر برخی افکار نادرست یا با این استدلال که بهتر است زن به امور خانه و تربیت فرزند بپردازد، مانع از ادامه کار او پس از ازدواج می شوند. در حالی که در هیچ یک از قوانین کشورمان این حق از زنان سلب نشده است. البته شغلی که زن انتخاب می کند، نباید مخالف حیثیت او، شوهر یا خانواده باشد که در این صورت، مرد می تواند زن را از اشتغال به چنین مشاغلی منع کند. به این ترتیب، در حالتی که شوهر به وضع اشتغال زن آگاه باشد و با رضایت کامل نسبت به این موضوع ازدواج کرده است، ولی بعدها خواستار ترک کار همسرش می شود، حق دارد به دادگاه شکایت کند، اما این به آن معنا نیست که دادگاه نیز حتما ادعای او را می پذیرد، چراکه وظیفه دادگاه آن است که به ادعا و درخواست شوهر مبنی بر این که اشتغال زن با حیثیت او یا همسرش مخالفت دارد، رسیدگی کند.
 

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰