پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ 3073 0 4

نتیجه انتخابات اخیر پیام روشنی را در خود دارد و آن خواست تداوم در تغییر و تحول در كانون وكلا است.

درس انتخابات كانون وكلای مركز

نویسنده: دكتر مهدی شهلا، وكیل دادگستری
 
انتخابات دوره بیست و هشتم هیات مدیره كانون وكلای دادگستری مركز با شور و هیجان انجام و نتایج در آخرین روزهای اسفندماه اعلام شد. هر دو سال یك بار وكلای علاقه مند به خانه دوم خود و نگران برای آینده كانون و وكالت به پای صندوق های رای می روند تا از میان خود افرادی را به عنوان مدیران كانون انتخاب كنند. وكلاو جامعه مدنی همواره با كنجكاوی و علاقه فرآیند انتخابات را پیگیری و در مورد نام برگزیده شوندگان و تركیب هیات مدیره به گمانه زنی می پردازند.

نتیجه انتخابات اخیر پیام روشنی را در خود دارد و آن خواست تداوم در تغییر و تحول در كانون وكلا است. در این تردیدی نیست كه تغییراتی در نگاه مدیریتی كانون وكلای مركز به وجود آمده و هر از گاه با تصمیم گیری های متكی بر دیدگاه های مدرن ظهور و حدوث پیدا كرده، اگرچه فقدان ابزار قانونی لازم و نبود نظر اجماعی در هیات مدیره بعضا نقش بازدارنده را ایفا كرده است.

تركیب هیات مدیره جدید علاوه بر پیام تداوم در تغییر و تحول علمی پیام مهم تری نیز دارد و آن اینكه وكلامانند سایر اقشار جامعه تن به تصمیمات گروهی بی منطق و یا ائتلاف های تفرقه برانگیز نمی دهند و در رای خود درایت و ذكاوت و دوراندیشی خود را به خوبی ظاهر می كنند.
 
امیدوارم این درسی باشد برای منتخبان دوره بیست وهشتم كه در انتخابات هیات رییسه به افكار اكثریت انتخاب كنندگان خود احترام بگذارند.
 
درس دیگر این انتخابات كه در واقع تداوم و تكرار رویكرد وكلادر انتخابات های دوره های اخیر است استقبال از حضور دانشگاهیان در هیات مدیره كانون است. البته این امر در سایر كانون ها نیز مصداق دارد. باید اذعان داشت كه امروزه نسل جدیدی از دانشگاهیان به نحو حرفه یی به امر وكالت می پردازند. مقایسه آنان با اساتید معززی كه صرفا به امر تدریس و پژوهش مشغولند امری ناصحیح است و نتیجه آن خواسته یا ناخواسته می تواند موجب انشقاق در میان وكلاباشد. حضوراین افراد در كنار عزیزان دیگر در دوره های اخیر هیات مدیره سر منشا تحولات قابل توجه بوده است. سخن از انحصارطلبی به میان آوردن نیز بیش از اینكه قرین به واقع باشد قدم برداشتن در جهت تفكرات جناحی است كه از سوی هر كس و در هر شكلش مناسب نیست.
 
سخنی دارم با برخی بزرگان كانون كه امیدوارم از این انتخابات درس گرفته باشند. در یك نظام انتخاباتی آزاد فرق است بین مبارزه انتخاباتی دموكراتیك و تنگ نظری و مانع تراشی برای رقیب. آنان كه در سالیان متمادی زحمت اداره كانون را به عهده داشته اند كمی هم به نقشی كه پیشكسوتان همواره در جوامع بر عهده داشته اند و دارند بیندیشند كه اعتلای كانون و اعتبار آن در اتحاد وكلااست و نه در چند دستگی آنان.
 
آخر سخن با نادر وكلایی است كه حرمت قلم را شكستند و پیروزی خود یا كاندیدای مورد علاقه را در تخریب داوطلب دیگر یا وابستگان به این یا آن تشكل یافتند. امید است در آینده شاهد چنین بی اخلاقی هایی نباشیم.
 
هیات مدیره جدید چالش های مهمی پیش رو دارد كه اهم آنها لایحه جامع وكالت است. برخی دیدگاه های رسمی برداشت ناصحیحی از استقلال وكیل و كانون وكلادارند كه در دوره های گذشته از سوی هیات مدیره های كانون، وكلای دلسوز و سایر حقوقدانان تلاش های فراوانی برای تبیین معنای واقعی هر دو عبارت و فواید آن انجام گرفت كه منجر به اصلاح لایحه شد.
 
امید است هیات مدیره دوره بیست و هشتم با به كارگیری كلیه امكانات گام های موثر و نهایی را در جهت تصویب قانونی مطابق با استانداردهای جهانی بردارد.

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰