دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ 2320 0 2

انتخابات دو دوره اخیر كانون وكلای دادگستری مركز را می توان متفاوت نسبت به گذشته دانست چرا كه اعضای جوان تری به مدیریت این كانون راه یافتند؛

هیات مدیره جدید كانون وكلا، فرصت ها و تهدیدها

انتخابات دو دوره اخیر كانون وكلای دادگستری مركز را می توان متفاوت نسبت به گذشته دانست چرا كه اعضای جوان تری به مدیریت این كانون راه یافتند؛ افرادی كه در گذشته به ندرت شانس حضور می یافتند اما در دو دوره اخیر این اعضا نه تنها موفق به حضور در هیات مدیره شده اند بلكه به لحاظ عددی در حدی هستند كه در تصمیم های سرنوشت سازتاثیرگذار باشند. البته این فرصت بدون تهدید نیز نبوده است. در دو دوره اخیر وجود دو گروه 6 نفره معمرین و جوان‌ترها تصمیم گیری در كانون را دشوار ساخته‌اند. امروز تعیین رئیس كانون موضوعی نیست كه به راحتی صورت گیرد؛ چراكه هیچ گروهی تا كنون از مواضع خود به نفع طرف مقابل كوتاه نیامده است.
 
البته نكته حائز اهمیت این است كه وجوه اشتراك این دو بسیار بیشتر از وجوه افتراق است امروز همه یكدست،متحد و بیش از پیش به فكر حفظ استقلال این نهاد مدنی هستند. مذاكرات هیات مدیره علنی است و وكلا ناظر  بر نحوه فعالیت منتخبان خود هستند. امروز هر حركت این اعضا با دقت دیده می شود و سیل رسانه ها كانون را نیزبه همراه خود برده است؛ هر حركت و سخنی كه در كانون زده می شود بلافاصله در فضای مجازی با واكنش هایی مواجه می شود. امروز وكلا با جدیت پیگیر امور خود هستند تا اینكه نهاد دفاع بی دفاع نماند.
 
این روزها لحظه ای غفلت ممكن است سرنوشت قدیمی ترین نهاد مستقل مدنی و حقوق دفاعی مردم را با تهدید روبه رو كند. لایحه جامع وكالت كه چند سالی چون كابوسی بالای سر وكلاست، در هیات وزیران است. از سویی قوه قضاییه معتقد است این لایحه «قضایی» است در نتیجه طبق قانون مستقیما و بدون طرح در كمیسیون‌های دولت و هیات وزیران می‌تواند به مجلس ارسال شود. این لایحه كه در سال های اخیر دچار دگرگونی های زیادی شده است اكنون با آنچه مورد نظر وكلاست بسیار فاصله دارد و مواد گوناگون آن استقلال این نهاد را به نحو جدی خدشه دار می كند. بنابراین در صورتی كه این تفسیر پذیرفته شود، این لایحه به طور مستقیم به مجلس می رود و فرصت اصلاح ایرادهای آن در هیات وزیران از بین می رود. اما از سویی دیگر وكلا معتقدند این لایحه قضایی نیست و باید در هیات وزیران و كمیسیون های آن مورد بررسی و اصلاح قرار گیرد تا با آنچه مدنظر آنهاست نزدیك تر شود. در باب اهمیت این استقلال سخن بسیار گفته شده است؛ همین بس كه اگر وكیل مستقل نباشد و با هر تهدیدی پای او بلرزد كه نكند پروانه ام باطل شود و...، دیگر او آن كسی نیست كه بتواند شجاعانه از حقوق موكل كه همانا مردمی هستند كه چشم امیدشان به دفاع اوست، دفاع كند.
 
در شرایط فعلی كه استقلال مورد اشاره بیش از هر زمان دیگری مورد تهدید است،دیگر زمان برای دعوا و اختلاف بر سر انتخاب این و آن برای ریاست هیات مدیره نیست. امروز زمان آن است كه از موضوعات فرعی و كم اهمیت عبور كرد و به آنچه حیاتی‌ست رسید؛ هر لحظه ای كه می گذرد فرصتی برای تعامل با قوای سه گانه از بین می‌رود و این تهدید نزدیك تر می شود. ای كاش تهدید تنها آن باشد كه در بیرون از كانون رخ می دهد.  به امید روزی كه تهدید از بیرون و درون از میان برود.
 

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰