شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶ 1968 0 1

انجام محاکمات الکترونیکی و ویدئوکنفرانسی یکی از نوآوری هایی است که در استان کرمان هم به لحاظ وسعت استان و هم اینکه نقل و انتقال زندانیان با خطراتی مواجه است، صورت گرفته است.

رییس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد

انجام محاکمات الکترونیکی از نوآوری‌های دادگستری در کرمان

یدالله موحد در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه عدالت و امنیت به ویژه شهدای هفتم تیر ماه 1360 اظهار کرد: این شهدا توسط منافقین کوردل و ایادی استکبار به شهادت رسیدند و یکی از این شهدا، دکتر بهشتی پایه گذار سازمان قضایی کشور در نظام جمهوری اسلامی بود که یکی از نوادر دوران، سیاستمداری دوراندیش و مدیری خلاق در سازماندهی تشکیلاتی بود. وی با اشاره به تعبیر حکیمانه امام (ره) درباره شهید بهشتی که «بهشتی یک ملت بود برای ملت ما»، اظهار کرد: علی‌رغم اینکه از زمان انتصاب شهید بهشتی تا روز شهادتش کمتر از 16 ماه نگذشته بود و مسئولیت قوه قضائیه تنها مشغله ایشان بود، با اتکال به خداوند و خلاقیت های فکری، تحولات بنیادین در ساختار قضایی کشور از جهات مختلف به وجود آورد و سازمان جدید قضایی را متناسب با اصول قانون اساسی، آرمان‌های انقلاب و انتظارات ملت ایران پایه‌گذاری کرد.
 
موحد بیان کرد: از نگاه دکتر بهشتی باید قوه قضائیه ناظری کارآمد و تیزبین بر حسن اجرای قوانین در کشور باشد و بتواند حدود الهی را اجرا و به مقررات مدون جزای اسلامی را عمل کند، هرچند وضعیت موجود دستگاه قضایی با وضعیت مطلوب ترسیم شده در نگاه بنیانگذار نهاد قضایی فاصله زیای دارد، اما جهت گیری و رویکرد این قوه و تحولاتی که بعد از انقلاب در قوه قضائیه رخ داده، حرکت به سمت این اهداف است. این مقام ارشد قضایی اظهار کرد: علی رغم همه محدودیت ها، قوه قضائیه گام های بلندی به سمت توسعه قضایی کشور برداشته و یکی از مشکلاتی که شتاب قوه قضاییه را برای رسیدن به اهداف کم کرده، کثرت مراجعات و رشد چشمگیر ورودی پرونده به قوه قضائیه است.
 
رییس کل دادگستری استان کرمان افزود: از 30 سال قبل تاکنون جمعیت کشور دو برابر اما وروی پرونده ها به قوه قضائیه قریب به هفت برابر و جمعیت کیفری زندان‌های کشور به 6 و نیم برابر افزایش یافته است. هر چند به همین نسبت قضات، کارکنان و فضای اداری قوه افزایش یافته، اما نرخ رشد بالای پرونده ها، همه ظرفیت های ایجاد شده را به خود مشغول ساخته است. موحد با بیان اینکه اگر این افزایش پرونده‌ها را نداشتیم، کیفیت و زمان دادرسی ها و پاسخگویی به انتظارات مردم وضعیت کاملا متفاوتی با وضع کنونی داشت، تصریح کرد: در استان کرمان 30 واحد قضایی فعال است و با تلاش 300 نفر قاضی به مردم خدمت می کنند و به نسبت جمعیت به ازای هر 100 هزار نفر 10 قاضی به دعاوی و اختلافات در استان رسیدگی می کنند. موحد بیان کرد: در سال قبل به 640 هزار پرونده در شعب قضایی و در شوراهای حل اختلاف استان کرمان رسیدگی شده و سرانه هر قاضی در سال 2 هزار و 100 پرونده است.
 
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: هشت درصد از پرونده های جریانی دادگستری استان در سال گذشته کاهش یافته و امیدواریم با تلاش قضات این روند ادامه یابد و متوسط زمان رسیدگی به پرونده از 89 روز به 77 روز کاهش پیدا کرده است. وی افزود: از جمله پیشرفت هایی که قوه قضائیه و از جمله دادگستری استان کرمان در سال های گذشته داشته، استفاده از فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی است و می توان از آن به عنوان یک تحول اساسی یاد کرد که به سرعت، سلامت و اطمینان بخشی فرآیندهای قضایی کمک موثری می کند.
 
موحد اظهار کرد: تاکنون مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در سطح ملی و معاونت های مربوطه در سطح استانی در این زمینه گام های بزرگی برداشته و ده ها برنامه و پروژه را اجرا کرده اند و همه امور اداری چه در بخش ستادی و چه قضایی در بستر شبکه الکترونیک جریان دارد. وی بیان کرد: در سال گذشته پروژه سامانه ثنا به منظور ایجاد شناسه قضایی برای مردم بهره برداری و تاکنون بیش از 105 هزار مورد ابلاغ الکترونیکی انجام شده و 37 هزار و 500 نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند و با اجرای این پروژه تاکنون بیش از 30 میلیارد تومان صرفه جویی شده است.
 
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان اظهار کرد: در سال 95 با کار کم نظیر استان در ایجاد زیرساخت لازم، ارتباط ویدئوکنفرانس با تمام حوزه های قضایی و زندان های استان برقرار شده و از این طریق همه برنامه های آموزشی، فرهنگی و نشست های قضایی مشترک قضات استان را با هزینه‌های کم اجرا می‌کنیم. وی افزود: انجام محاکمات الکترونیکی و ویدئوکنفرانسی یکی از نوآوری هایی است که در استان کرمان هم به لحاظ وسعت استان و هم اینکه نقل و انتقال زندانیان با خطراتی مواجه است، صورت گرفته و قاضی مربوطه از طریق الکترونیک محاکمه خود را انجام می دهد.
 
موحد گفت: در سال گذشته 29 دوره آموزشی خاص قضات با 20 هزار نفر ساعت برگزار و 40 دوره آموزشی خاص کارکنان قضایی نیز به منظور ارتقاء کیفی دادرسی های استان برنامه ریزی و اجرا شده است. وی تصریح کرد: کاهش 73 درصدی پرونده‌های مُسن دادگستری استان را در سال قبل داشتیم و به این تعداد پرونده‌های که مدت طولانی از عمر آنها می گذشت، رسیدگی و منتهی به صدور رای شدند. رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: هشت درصد پرونده های موجودی شعب دادسراها و محاکم استان در سال گذشته کاهش یافته، هفت درصد موجودی پرونده های اجرای احکام و دو درصد پرونده های اجرای احکام کیفری نیز کاهش یافت. وی گفت: تاسیس درمانگاه ویژه قضات و کارکنان دستگاه‌های وابسته به قوه قضائیه اقدام موثری بود و در سال گذشته 11 هزار نفر از همکاران قضایی اداری ما از این مرکز خدمات دریافت کرده اند.موحد بیان کرد: تعاونی مسکن دادسرای عمومی و انقلاب و دادگستری استان برای تامین مسکن همکاران مجموعه 200 واحدی در بزرگراه امام رضا (ع) و یک مجموعه 110 واحدی در خیابان پروین اعتصامی احداث کرده است. وی در ادامه با اشاره به وضعیت امنیتی استان کرمان تصریح کرد: با همت مجموعه‌های اطلاعاتی، امنیتی، انتظامی و قضایی یک امنیت پایدار در استان کرمان مستقر است و رخداد امنیتی خاصی که به منظور مقابله با نظام و ایجاد رعب و وحشت در جامعه باشد، در سال گذشته نداشته‌ایم.
 
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: آنچه که نگران‌کننده است، قتل های ناموسی و انتقام جویانه قبیله‌ای، خانوادگی و طایفه ای در برخی مناطق استان است که به عنوان خشونت‌های محلی و خانوادگی تعریف می‌شود و ریشه در مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، اقتضائات منطقه ای و بومی دارد و به منظور بررسی عوامل و علل این خشونت ها بنا داریم همایش ملی بررسی علل خشونت در مناطق شرقی و جنوبی استان کرمان را در سال جاری برگزار کنیم. وی افزود: در استان کرمان گروهک‌های تکفیری وهابی و معاند قادر به هیچگونه تحرکی در سال گذشته و جاری نبوده اند و با هوشیاری و اقدام به موقع نیروهای اطلاعاتی امنیتی و تعاملات قضایی اشراف لازم ایجاد شده و ادامه دارد.
 
موحد تصریح کرد: با توجه به فضای حاکم بر منطقه، انتظار داریم مردم مانند گذشته هوشیار و تیزبین باشند و تحرکات مشکوک به ویژه اتباع بیگانه و افراد ناشناس را مورد توجه قرار داده و موارد را به نیروهای اطلاعاتی و امنیتی گزارش کنند و قطعا برخورد مردم در این زمینه مهم است و می تواند کمک موثری در تقویت امنیت پایدار استان داشته باشد. وی در ادامه بیان کرد: در سال گذشته در شورای حفظ حقوق بیت المال 31 پرونده مربوط به فساد مالی داشتیم و اخیرا نیز پرونده ای در زمینه ارفاقات غیرقانونی مالیاتی به مبلغ 30 میلیارد تومان در سیرجان به جریان افتاده که در دست بررسی است.
موحد اظهار کرد: در سال گذشته بیش از یک هزار و 750 هکتار اراضی دولتی رفع تصرف و به دولت برگشت داده شده است.
 
رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه وضعیت قابل قبولی در استان در زمینه جمعیت کیفری زندان‌ها نداریم، گفت: در کشور به ازای هر 100 هزار نفر 285 زندانی وجود دارد و در استان کرمان این عدد به 390 نفر می‌رسد که دلیل عمده آن جرائم مواد مخدر است و 68 درصد از زندانیان استان کرمان در ارتباط با جرائم مواد مخدر هستند.
منبع
ایسنا

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰