چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲
پنجشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۵ 1617 0 1

مراسم تودیع و معارفه سرپرست دفتر نظارت و بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران روز گذشته با حضور محمدرضا دشتی اردکانی رئیس کانون در محل هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد.

علی خندانی سرپرست دفتر نظارت و بازرسی کانون سردفتران شد

علی خندانی، عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران که مسئولیت معاونت اجرایی مجتمع 31 شورای حل اختلاف ویژه سردفتران و دفتریاران را نیز بر عهده دارد، به عنوان سرپرست دفتر بازرسی کانون انتخاب شد و کار خود را آغاز کرد. در نشست معارفه سرپرست دفتر نظارت و بازرسی کانون، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان این‌که «خندانی یکی از افراد باتجربه در این صنف است» برای وی و همکاران بازرس آرزوی موفقیت و از زحمات محمد گودرزی مسئول سابق دفتر بازرسی کانون تقدیر و تشکر کرد.
 
محمدرضا دشتی اردکانی با بیان این‌که «مقوله بازرس در همه سازمان‌ها و ادارات از مقوله‌های بسیار مهم به شمار می‌آید» افزود: بازرسی زیر نظر مستقیم بالاترین مقام یک دستگاه و سازمان است و زیر نظر هیچ یک از معاونت‌ها یا مسئولان وزارتخانه‌ها نیست و این موضوع حاکی از اهمیت داشتن این مسئولیت است. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان این‌که «اولین موردی که دفتر بازرسی باید رعایت کند، مساله اخلاق‌مداری است»، افزود: محتوای بازرس گاه غرور کاذبی را در انسان ایجاد می‌کند؛ بنابراین ضمن تسلط بر نفس و انجام وظایف ‌قاطعانه، اخلاق نیز باید رعایت شود.
 
دشتی اردکانی همچنین به ارتقای سطح عمومی بازرسی تاکید و اظهار امیدواری کرد: با یاری بازرسان در این دوره، شاهد یکی از بهترین دوره‌های فعالیت دفتر بازرسی کانون باشیم. همچنین نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران نیز که در ادوار گذشته سرپرست دفتر نظارت و بازرسی را بر عهده داشت، گفت: جایگاه دفتر بازرسی و نظارت چشم و چراغ هر مجموعه‌ای است. در کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان‌های دیگر نیز این بخش از جایگاه بالایی برخوردار است.
 
محمد عظیمیان به ارتقای سطح علمی و آموزشی بازرسان اشاره کرد و گفت: هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران از بازرسان توقع و انتظاراتی دارند و بالطبع این انتظارات دو سویه است. انتظار هیات مدیره کانون از بازرسان کانون، در اصل انتظار حاکمیت است. بازرسان کانون باید بیش از سردفتران به امور حقوقی، فنی و اطلاعات حقوقی آگاه و مشرف باشند تا تحولات خاص موجب کاهش مشکلات مربوطه شود.
 
وی تاکید کرد: طبق آئین‌نامه داخلی کانون سردفتران و دفتریاران هر کدام از دفاتر تخصصی باید حداقل 4 کمیته تخصصی داشته باشند بنابراین باید وجود کمیته‌های تخصصی جدی گرفته شود و نظرات بازرسی در کمیته تخصصی بررسی و اجرا شود تا کمک شایانی به ارتقای جایگاه بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران شود.
 
در ادامه جلسه سرپرست دفتر نظارت و بازرسی کانون ضمن تشکر از زحمات و دستاوردهای دوران مسئولیت آقای محمد گودرزی سرپرست سابق دفتر نظارت و بازرسی کانون، به تسلط بازرسان به مبانی قانونی، شکلی و ماهیتی دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: بازرس باید نسبت به شخصی که مورد بازرسی قرار می‌گیرد بر کلیه مبانی امور حقوقی و قانونی مسلط‌تر باشد. بنابراین باید درخصوص آموزش جدیت داشت بر همین اساس پیشنهاد می‌شود از هفته‌ آینده دوره‌های آموزشی به صورت هفتگی برای بازرسان تشکیل شود.
 
علی خندانی افزود: با وجود ثبت آنی، شاهد برچیده شدن شکل سنتی بازرسی هستیم بنابراین بازرسان باید به شکل نوین و جدید ثبت آنی و حذف دفاتر جاری مسلط باشند. ضمن اینکه آنچیزی که در بازرسی رایج شده است بازرسی بر نحوه پرداخت 10 درصد است و بر دیگر مسائل نظارت کافی انجام نمی‌شود که این روند باید اصلاح شود.
 
وی در ادامه به انواع تخلف دفاتر، تعامل و همفکری دوسویه با بازرسان سازمان ثبت، تشکیل دو کمیته تخصصی درخصوص بازرسی موردی و کلی و کمیته تخصصی درخصوص تدوین روش‌ها و آئین‌نامه‌های لازم در بازرسی اشاره کرد. همچنین نورعلی مظاهری قائم مقام دفتر نظارت و بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران نیز برای علی خندانی سرپرست جدید این دفتر و اعضای دفتر نظارت و بازرسی آرزوی موفقیت کرد.
منبع
ایسنا

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰