شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ 3031 0 1

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران از تشدید برخورد با جرایم سایبری در استان خبر داد.

دادستان ساری:

برخورد با جرایم سایبری تشدید می‌شود

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران از تشدید برخورد با جرایم سایبری در استان خبر داد. به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا منطقه مازندران، حجت الاسلام والمسلمین اسد الله جعفری در نشستی که با حضور روسای بانک‌ها و مسوولان پلیس فتا استان برگزار شد، با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت سایر نهادهای مربوط در زمینه جرایم سایبری، خواستار تشدید برخورد با جرایم سایبری شد.
 
وی ویژگی اصلی جرایم سایبری را نامرئی و پنهان بودن این‌گونه جرایم عنوان کرد و گفت: بسیاری از مردم هنوز شناخت درستی از مسئله جرم و تبهکاری در فضای مجازی پیدا نکرده‌اند و همین امر به نوبه‌ خود باعث می‌شود تا در برابر جرایم سایبری آسیب پذیرتر جلوه کنند و زمینه هم برای سارقان و یا تبهکاران سایبری فراهم‌تر شود.
 
وی ویژگی دیگر جرایم سایبری را انتقال جرایم از فضای فیزیکی جامعه به فضای سایبر دانست و افزود: هویت مجرمان سایبری برخلاف سایر انواع جرایم، ابتدائا برای بزه دیده مثل فضای فیزیکی به آسانی قابل شناسایی نیست. فرامرزی بودن این گونه جرایم، عدم ارائه هویت توسط مجرمان و کلاهبرداران سایبری و نیز ایجاد هویت جعلی با راه اندازی وبلاگ‌ها و یا سایت‌های جعلی، زمینه به دام افتادن کاربران را در دام مجرمان آسان‌تر کرده است.
 
جعفری با تاکید بر این‌که شناخت جرایم سایبری و ارائه دانش لازم به کاربران در این رابطه باید اولین زمینه برخورد با این گونه جرایم باشد، افزود: برای مثال آموزش‌ و آگاهی بخشی در زمینه اشکال و صور جدید این جرایم همچون کلاهبرداری، نقض حق مالکیت، جعل، سرقت اطلاعات، اخلال در دسترسی به دیگران، هرزه‌نویسی، هک‌کردن نقل و انتقالات وجوه بانکی افراد، انتشار اخبار کذب و... در فضای مجازی، باید در صدر برنامه‌های آموزش‌ همگانی قرار گیرد. همچنین بروز شکل ها و صور جدید جرم و جنایت در عصر حاضر، متضمن اتخاذ روش های جدیدی هم در برخورد با جرایم سایبری است.
 
وی در ادامه با تاکید بر این که «سرعت در کشف این گونه جرایم عنصر مهمی به شمار می‌رود»، افزود: همچنین همکاری همه دستگاه‌ها اعم از قضایی، امنیتی و بانک‌ها را در جهت پیشگیری و مقابله با این گونه جرایم ضروری است.

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰