پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ 2759 0 1

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک: بر اساس رویکرد جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بانک جامع املاک ساماندهی شد و به دنبال این هستیم تا عقبه بیش از 60 ساله کار ثبتی کشور جمع آوری شود.

تویسرکانی:

با تجهیز سردفتران به امضای الکترونیکی، تمام معاملات رصد می‌شود

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک گفت: بر اساس رویکرد جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بانک جامع املاک ساماندهی شد و به دنبال این هستیم تا عقبه بیش از 60 ساله کار ثبتی کشور جمع آوری شود.
 
به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد تویسرکانی با حضور در مرکز پژوهش های مجلس، با تبیین جایگاه مرکز پژوهش‌های مجلس در تهیه گزارش‌های کارشناسی و پژوهشی، گفت: هرچقدر این مرکز در تهیه گزارش‌ها قوی تر عمل کند، مشکلات تقنینی و اجرایی کمتری پدید خواهد آمد.
 
تویسرکانی با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک دارای رویه کاری سنتی بود، توضیح داد: در سال‌های اخیر بازخوانی در مجموعه خدمات ارائه شده از سوی این سازمان انجام شد و ساده سازی در این حوزه صورت گرفت تا بتوان به خوبی پاسخگوی نیازهای مردم باشیم.
 
وی درباره اقدامات انجام شده در بخش اسناد و املاک کشور، اضافه کرد: یکی از کارهای خوبی که در حوزه فعالیت‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام گرفت موضوع کاداستر بود که از سال 73 در کشور اجرایی شد و بر اساس برنامه‌ای که برای شهرها در نظر گرفته شد مقرر بود تا 1 میلیون 100 هزار هکتار از زمین‌های شهری تحت پوشش این طرح قرار بگیرد که تا سال 88، 400 هزار هکتار کاداستر شد و در سال‌های اخیر این میزان به بالای یک میلیون هکتار رسید که باعث شد تا برای تبدیل اسناد مالکیت اقداماتی صورت بگیرد.
 
وی با بیان اینکه حدود 7 هزار دفتر اسناد رسمی در کشور داریم، تصریح کرد: سالانه حدود 90 میلیون برگ اوراق تحت عنوان نیم برگی، یک برگی و خلاصه معاملات در کشور چاپ می شد که تصمیم گرفته شد تا همه اینها از طریق سیستم انجام شد که باعث شد تا عقود معین و عقود تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی ثبت الکترونیکی شود.
 
تویسرکانی با بیان اینکه با اقدامات انجام شده شفاف‌سازی مطلوبی در حوزه اسناد و املاک کشور ایجاد شد، یادآور شد: در طول سال‌های اخیر با کارهای انجام شده تمام سردفتران به امضای الکترونیکی مجهز شدند و مجموعه معاملات و آمارها در این زمینه رصد می‌شود.
 
وی درباره اقدامات انجام شده در ثبت شرکت ها و موسسات، گفت: امروز بر اساس سیستم های پیاده شده اوراق بهادار در این بخش حذف شده و پذیرش حضوری در این زمینه حذف شد و افراد از طریق سیستم درخواست خود را ارائه می دهند و بررسی ها نیز از همین طریق انجام می گیرد.
 
تویسرکانی افزود: در حوزه ثبت اختراعات و علائم تجاری نیز اقداماتی فراهم شد تا مردم از طریق پورتال ثبت اخترعات و علائم تجاری در پیشخوان‌های دولت این کار را انجام دهند و شیوه کاری منظمی در این زمینه ایجاد شده است.
 
معاون قوه قضاییه تصریح کرد: همکاری که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با مرکز پژوهش های مجلس در حوزه کاداستر جامع انجام داد کار بسیار مفیدی است که ادامه این روند مثبت و کارا خواهد بود.

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰