دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ 8830 0 6

معاون قوه قضائیه با اعلام اینکه در صورت تامین اعتبار و امکانات آمادگی داریم با 600 قاضی به شهروندان مشاوره حقوقی بدهیم.

طرح قاضی تلفنی روی میز دستگاه قضا

طرح قاضی تلفنی: 600 قاضی با تجربه پاسخگوی سامانه 129

معاون قوه قضائیه با اعلام اینکه در صورت تامین اعتبار و امکانات آمادگی داریم با 600 قاضی به شهروندان مشاوره حقوقی بدهیم گفت: این اقدام می تواند در پیشگیری از وقوع جرم و حل اختلافات كوچك موثر باشد و مانع از افزایش پرونده در دستگاه قضایی می شود.

حجت الاسلام حمید شهریاری در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت سامانه 129 قوه قضائیه گفت: این سامانه تلفنی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی مردم دو سالی است كه ایجاد شده و هم اكنون روزانه حدود 25 هزار تماس تلفنی توسط قضات بازنشسته و باتجربه پاسخ داده می شود.
 
وی دلیل اینكه چرا قوه قضائیه شماره تلفن سه رقمی 129 را به صورت گسترده‌تر اطلاع رسانی نمی‌كند گفت: نمی توانیم اطلاع رسانی گسترده داشته باشیم چون با توجه به امكانات موجود فرصت پاسخگویی نخواهیم داشت. 
 
رئیس مركز آمار قوه قضائیه با بیان اینكه بیش از 60 قاضی در این سامانه پاسخگوی مردم هستند گفت: برای اینكه بتوانیم سامانه را اطلاع رسانی كنیم حداقل به 600 قاضی نیاز داریم ولی اگر 10 درصد یعنی افراد مرتبط با هشت میلیون پرونده در دستگاه قضا بخواهند با سامانه 129 تماس بگیرند در حدود 800 هزار تماس تلفنی در هفته می شود كه تماس بسیار زیادی است.
 
شهریاری در پاسخ به اینكه آیا درخواستی برای تقویت این سامانه شده است گفت: به رئیس قوه قضائیه گفته شده ولی آیت الله آملی لاریجانی می گویند این هزینه با توجه به محدودیت اعتبارات نباید از طریق دستگاه قضا پرداخت شود و بهتر است به نحوی باشد كه با گستردگی این شبكه شهروندان حداقل هزینه مخابراتی و كارشناسی آن را پرداخت كنند. برای همین پیشنهاد ما این بوده است كه شماره هایی با پیش شماره 909 تعریف كنیم و شهروندانی كه مشاوره تلفنی حقوقی می خواهند با این شماره تماس بگیرند و هزینه آن روی قبض تلفن محاسبه شود. مثلا نیم ساعت تلفن و مشاره حقوق با قاضی دارای 30 سال تجربه معادل 5 هزار تومان.
 
معاون قوه قضائیه اظهار داشت: قوه قضائیه در سالهای اخیر خیلی از نظر امكانات و تجهیزات ضعیف شده است در حالی كه بستری مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم از طریق سامانه 129 و خدمات الكترونیكی داریم.
کلمات کلیدی

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰