دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۲ 2476 0 2

کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه اخیر خود، با ایجاد بازار دارایی‌های فکری با رعایت ضوابط فقهی در شرکت فرابورس ایران موافقت کرد.

با رعایت ضوابط فقهی صورت گرفت؛

موافقت کمیته فقهی سازمان بورس با راه‌‌اندازی بازار دارایی‌های فکری

کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه اخیر خود، با ایجاد بازار دارایی‌های فکری با رعایت ضوابط فقهی در شرکت فرابورس ایران موافقت کرد. کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه اخیر خود با راه‌اندازی بازار دارایی‌های فکری با رعایت ضوابط فقهی موافقت کرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، درجلسه اخیر کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس که با حضور اعضای این کمیته و اعضای هیات مدیره سازمان بورس برگزار شد، حاضران درخصوص ایجاد بازار دارایی‌های فکری به بحث و تبادل نظر پرداختند.
 
کارشناس مالی اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار در باره نشست اخیر کمیته فقهی سازمان بورس گفت: دارایی فکری حقوق و مالکیت معنوی ثبت شده نزد مراجع رسمی ثبت کشور از جمله حق ثبت اختراع، علائم تجاری، طرح‌های صنعتی و کشاورزی است. سال 1386 مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون، ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری را به رسمیت شناخت و جایگاه قانونی به آن‌ها داد.
 
مجید پیره ادامه داد: مطابق ضوابط "بازار دارایی‌های فکری فرابورس ایران" مالک یا مالکان پس از طی مراحل مقتضی و ارایه  مدارک لازم جهت احراز اصالت و هویت دارایی فکری و مالک، استعلام ثبت دارایی فکری ازطریق مراجع ذی صلاح و ارایه طرح کسب و کار برای ارزش گذاری رسمی، اقدام به عرضه دارایی فکری مبتنی بر دارایی ثبت شده در مراجع ذی صلاح و واگذاری آن از طریق بازار دارایی فکری فرابورس ایران می کند.
 
وی تصریح کرد: شرکت فرابورس ایران چهار الگو (انتقال قطعی و همیشگی دارایی فکری، واگذاری حق بهره برداری از دارایی فکری برای مدت معین، واگذاری حق بهره برداری از دارایی فکری برای مقدار معین و مشارکت مالک دارایی فکری با بهره‌ بردار به صورت دائم یا برای مدت یا مقدار معین) برای راه اندازی این بازار جدید به کمیته فقهی سازمان بورس ارائه داده بود.
 
پیره خاطر نشان کرد: در نشست کمیته فقهی سازمان بورس بعد از بررسی ابعاد مختلف موضوع و بعد از تایید مالیت و مالکیت دارایی فکری به ویژه بعد از تصویب قانون، نسبت به معامله و نقل و انتقال آن به صورت ذیل به جمع‌بندی رسید:
 
1. انتقال قطعی و همیشگی دارایی فکری از طریق بیع یا صلح حق مالی صحیح است.
 
2. مشارکت مالک دارایی فکری با بهره‌ بردار به صورت دائم یا برای مدت یا مقدار معین بر اساس قرارداد شرکت صحیح بوده و دارایی فکری به عنوان آورده شریک قیمت‌گذاری شده و جزو مال مشاع شرکت محسوب می‌شود.
 
3. واگذاری حق بهره برداری از دارایی فکری برای مدت یا مقدار معین می‌تواند در قالب قرارداد معاوضه یا صلح انجام گیرد.
 
4. واگذاری حق بهره برداری از دارایی فکری برای مدت یا مقدار معین به عنوان قرارداد اجاره محل تردید است و قرار شد از مراجع استفتاء شود.
کلمات کلیدی

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰