جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ 2653 0 2

بیش از دو هزار زندانی مهریه در زندانهای كشور به سر می برند كه قادر به پرداخت 110 سكه برای آزادی خود نیستند.

2 هزار زندانی مهریه در زندانهای كشور

پرداخت وام بلاعوض به زندانیان ممنوع شد

رئیس ستاد دیه كشوراعلام كرد: بیش از دو هزار زندانی مهریه در زندانهای كشور به سر می برند كه قادر به پرداخت 110 سكه برای آزادی خود نیستند. به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله جولایی صبح دوشنبه در نشست خبری با بیان اینكه در 24 سال گذشته تاكنون 75 هزار زندانی جرائم غیر عمد با كمك ستاد دیه كشور و حمایت خیرین از بند آزاد شده اند گفت: در سال 91،  9 هزار و 200 زندانی با كمك خیرین و ستاد دیه آزاد شده كه مبلغ بدهی آنها حدود 900 میلیارد تومان بود.
 
رئیس ستاد دیه كشور با بیان اینكه هم اكنون 8 هزار زندانی جرایم غیرعمد در زندانهای كشور داریم گفت: برای آزادی این تعداد زندانی 450 میلیارد تومان اعتبار و كمك می خواهیم ولی با حمایتهای مردمی در 6 ماهه نخست سال جاری 3716 زندانی توسط این ستاد آزاد شدند كه مبلغ بدهی آنها 464 میلیارد تومان بوده است.
 
2 هزار زندانی مهریه در كشور
جولایی تعداد زندانیان مهریه در كشور را 2 هزار نفر، زندانیان نفقه 350 نفر، زندانیان چك و سفته 4400 نفر و زندانیان دیه را 1250 نفر اعلام كرد و گفت: بر اساس قانون جدید زندانیان مهریه ای كه در زندان به سر می برند باید حداقل 110 سكه پرداخت كنند در حالی كه همین تعداد را ندارند.
 
دولت به بانكها بدهكار است پرداخت وام زندانیان مشكل دارد
رئیس ستاد دیه كشور با انتقاد از بی مهری برخی از بانكها گفت: اعتبار و بودجه ستاد دیه از سوی دولت و مجلس برای سال 92 حدود 200 میلیارد تومان بوده تا بانك ها بر اساس این اعتبار برای آزادی زندانیان وام با درصد پایین اعطا كنند ولی بانكها می گویند یا اعتبار نداریم و یا اینكه دولت آنقدر به ما بدهی دارد كه نمی توانیم پرداخت كنیم.
 
وام بلاعوض به زندانیان تعطیل شد
جولایی با اشاره به اینكه با تصویب هیئت مدیره ستاد پرداخت وام بلاعوض به زندانیان تعطیل شده است گفت: ما اینجا پول مفت به كسی نمی دهیم و هر زندانی مستحق و جزو جرائم غیرعمد باشد از طریق ارائه تسهیلات بانكی وام بدون بهره یا با بهره 4 درصد دریافت می كند. البته اگر زندانی مستحق باشد كمیته 6 نفره ستاد تسهیلات ویژه ای برای آن درنظر می گیرد.
 
بانكها می توانند بخشی از جوایز خود را برای آزادی زندانیان اختصاص دهند
وی از اجرای یكی از مصوبات دولت برای ارائه تسهیلات به زندانیان خبر داد و گفت: بر اساس قانون و مصوبه دولت بانكها می توانند 5 درصد از 2 درصد جوایز خود را برای آزادی زندانیان اختصاص دهند كه در این مورد با سازمان اقتصاد اسلامی و بانك تجارت قراردادی منعقد كردیم و بانكهای پاسارگاد، ملت، صادرات و ملی هم در نوبت قرارداد قرار دارند. همچنین از رسانه ها می خواهیم به بانكها اعلام كنند در این كار خیر ستاد دیه را همراهی كنند.
 
كمك 3 میلیاردتومانی شهروندان از طریق خودپردازها
جولایی همچنین از ارائه كمكهای مردمی در ماه محرم به ستادهای دیه خبرداد و گفت: در سال جاری 20 هزار نفر 3 میلیارد تومان از طریق خودپردازهای عضو شتاب به ستاد دیه كمك كردند. در ماه ایام عاشورا و تاسوعا هم كمكهای 100 تا 300 میلیون تومانی در ستادها ثبت شده است.
 
وزارت اقتصاد تا پایان اسفند 93 وقت دارد تا لایحه قانون بیمه شخص ثالث را به مجلس ارائه كند
رئیس ستاد دیه كشور با تشریح مشكلات پیش رو در تصویب و اجرای آزمایشی قانون بیمه شخص ثالث در مجلس گفت: مدت زمان اجرای 5 ساله آزمایشی این قانون 20 شهریور ماه سال جاری به اتمام رسید و ستاد دیه وقتی دید كه هیچ سازمان مسئولی اقدامی برای تمدید قانون یا ارائه لایحه ای جدید انجام نداده به سرعت وارد عمل شد و توانست این قانون را تا یك سال و نیم دیگر توسط مجلس تمدید كند. اگر ستاد دیه اقدام نمی كرد قطعا قانون جدید حذف و با قانون سال 47 باید كار می كردیم.
 
وی افزود: بر اساس مصوبه مجلس تا پایان اسفند ماه سال 93 وزیر اقتصاد باید لایحه ای به كمیسیون اقتصادی مجلس ارائه كند تا هر چه زودتر این قانون ثابت شود.
 
جولایی همچنین از توزیع كتابچه های آموزشی با موضوع تصادفات، دیه، مهریه و نفقه میان 2 میلیون سرباز و كادر نیروهای مسلح و فرهنگسراها و شهروندان خبرداد و گفت: همچنین طرح اصلاح قانون عبور و مرور را به وزارت ارشاد و شورای فرهنگ عمومی ارائه كرده ایم تا دیگر شاهد مرگ سالانه 20 هزار شهروند در تصادفات كشور نباشیم.
کلمات کلیدی

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰