دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۲ 2514 0 2

عضو كمیسیون قضایی مجلس با اشاره به تاكید كمیسیون بر تصویب طرح افزایش اختیارات وزارت دادگستری گفت: قطعا باید سازمانها و بخشهای غیر قضایی از قوه قضائیه جدا و زیر مجموعه وزارت دادگستری شوند.

مجلس به دنبال خروج سازمانهای غیر قضایی از دستگاه قضا

عضو كمیسیون قضایی مجلس با اشاره به تاكید كمیسیون بر تصویب طرح افزایش اختیارات وزارت دادگستری گفت: قطعا باید سازمانها و بخشهای غیر قضایی از قوه قضائیه جدا و زیر مجموعه وزارت دادگستری شوند.

ابوالفضل ابوترابی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد علت حضور احمد توسركانی رئیس سازمان ثبت اسناد كشور در كمیسیون قضایی گفت: كمیسیون قضایی در حال رفع ایرادات طرح جامع كاداستر است كه اكنون مشكل بر سر اعتبارات لازم و مسائل فنی است و با حضور رئیس سازمان ثبت و كمیته های كارشناسی در حال رفع ایرادات هستیم.
 
این عضو كمیسیون قضایی مجلس از بررسی طرح تدوین اختیارات وزیر دادگستری که مربوط به اصل 160 قانون اساسی است در كمیسیون قضایی مجلس خبر داد و گفت: اعضای کمیسیون روز یكشنبه بر روی کلیات این طرح بحث کردند ولی به دلیل اختلاف نظرها و گستردگی مباحث، نتیجه گیری در مورد طرح مذکور به آینده موکول شد.
 
وی در پاسخ اینکه آیا رئیس قوه قضائیه مخالف این طرح است گفت: قوه قضائیه هم مانند قوه مجریه است و باید مصلحت كشور را بیاندیشد و قوانین مصوبه مجلس را اجرا كند. ما قرار نیست در سیطره رئیس قوه قضائیه باشیم. در هر حال باید فكری اساسی برای وزیر نخودی دولت كرد.
 
ابوترابی اظهار داشت: وزیر دادگستری با وجود اینکه در قانون اساسی جایگاهی برای آن تعریف شده ولی هنوز هیچ اختیارات و مسئولیتی ندارد. مجلس به دنبال آن است كه وزیر دادگستری جوابگوی ایرادات و مشكلات دستگاه قضا و زیرمجموعه های خود باشد.
 
وی در پاسخ به اینكه آیا موضوع جدا شدن بخشی از سازمانهای دستگاه قضا در دستور كار قرار دارد گفت: این یك طرح است كه داریم در مورد آن توسط كارشناسان مطالعه می كنیم. به اعتقاد من باید سازمانهای غیر قضایی از دستگاه قضا جدا شوند تا قوه قضائیه چابك تر حركت كند. به عنوان مثال سازمانهایی مانند پزشكی قانونی، زندانها، بازداشتگاه ها و سازمان ثبت بهتر است زیر مجموعه وزارت دادگستری قرار بگیرند.
کلمات کلیدی

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰