چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۲ 3056 0 2

نایب رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان گفت: یکی از خصوصیات بازر وکیل دادگستری شهامت در دفاع از مظلوم است.  

وکیل باید شهامت دفاع از مظلوم را داشته باشد

نایب رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان گفت: یکی از خصوصیات بازر وکیل دادگستری شهامت در دفاع از مظلوم است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، حسن صرام در بیست و هشتمین مراسم تحلیف کارآموزان وکالت کانون وکلای دادگستری اصفهان، اظهار کرد: از سال 1376 که کانون وکلای دادگستری اصفهان تاسیس شد تاکنون 28 دوره مراسم تحلیف کارآموزان وکلای دادگستری توسط این کانون برگزار شده است.
 
وی افزود: تحلیف، مراسمی است که در آن کارآموزانی که موفق به کسب نمره قبولی در آزمون عملی و شفاهی اختبار شده‌اند، وارد حرفه وکالت می‌شوند.
 
نایب‌رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان ادامه داد: وظیفه وکلای دادگستری حمایت از مظلوم، حفظ عدالت، قانون‌مداری، قانون‌محوری و نظارت بر حسن اجرای قانون در دستگاه‌های قضایی و اداری جامعه است.
 
وی با بیان اینکه وکیل دادگستری در تمام جوامع از جایگاه خاصی برخوردار است، خاطرنشان کرد: قانونگذار در سوگندنامه وکالت به این جایگاه مخصوص شغل شریف وکالت گفته و این شرافت به دلیل وظیفه خطیری است که به عهده وکیل دادگستری قرار داده شده است.
 
نایب رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان اضافه کرد: وظیفه وکیل حفظ حقوق جامعه، حقوق مظلوم و نظارت بر حسن اجرای قوانین است و کانون وکلای دادگستری ناظری عمومی و نهادی خارج از حکومت است که در کنار قوه قضاییه به احقاق حق مردم کمک می‌کند.
 
صرام با بیان اینکه سوگندی که کارآموزان وکالت یاد می‌کنند کلید ورود به حرفه وکالت است، ادامه داد: در این سوگند مدافع از حق بودن، حفظ قانون و قانونمداری و عدالتخواهی و کمک به نظم و انضباط قضایی نهفته است.
 
وی گفت: وکیل دادگستری برای اینکه بتواند در حیطه وظایف خود به بهترین نحو عمل کند باید آزادی خواه، آزاد منش، قانونمدار، عدالت خواه، حق طلب و مدافع حق باشد.
 
نایب رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان یکی از خصوصیات بازر وکیل دادگستری را شهامت در دفاع از مظلوم دانست و افزود: داشتن دانش حرفه‌ای بالا، قانون مداری و قانون خواهی، امانت داری، نداشتن نقطه ضعف در زندگی حرفه‌ای، روحیه قناعت در کسب ثروت اندوزی، عدالت خواهی و ... اصولی است که وکلای دادگستری باید به آن پایبند باشند.
 
صرام تصریح کرد: هیچ شغلی مانند وکالت و قضاوت وجود ندارد که زندگی حرفه‌ای و خصوصی افراد با هم آمیخته شود، به همین دلیل به کارآموزانی که سوگند یاد می‌کنند توصیه می‌شود تنها قانون مداری و عدالت خواهی را سرلوحه خود قرار دهند و سوگندی را که یاد می کنند تا پایان زندگی حرفه‌ای از یاد نبرند.
 
وی اظهار کرد: رعایت شئونات شغلی، حفظ ادب و احترام نسبت به مقامات قضایی، اداری، همکاران و پیشکسوتان و داشتن ارتباطی مستمر با کانون وکلای دادگستری به تمام وکلا توصیه می‌شود.
کلمات کلیدی

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰