شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ 1645 0 3

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به سخنان یکی از مسئولان قوه قضائیه که عنوان کرده احتمالا در دعاوی خانواده وکالت ممنوع خواهد شد، گفت: این موضوع در قانون برعکس است و اتفاقا اولین دعاوی که باید در آن حضور وکیل اجباری باشد، دعاوی خانواده است.

در اولین مراسم تحلیف 333 نفر ازکارآموزان وکالت سال 95

انتقاد حسین آبادی از ممنوعیت حضور وکلا در دعاوی خانواده

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به سخنان یکی از مسئولان قوه قضائیه که عنوان کرده احتمالا در دعاوی خانواده وکالت ممنوع خواهد شد، گفت: این موضوع در قانون برعکس است و اتفاقا اولین دعاوی که باید در آن حضور وکیل اجباری باشد، دعاوی خانواده است.
 
 امیر حسین آبادی در اولین مراسم تحلیف 333 نفر ازکارآموزان وکالت سال 95 که صبح امروز در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: شما عزیزان تا دقایقی دیگر سوگند یاد می کنید و در این سوگند تعهداتی را بر عهده می گیرید که تخلف از این تعهدات تا حد ابطال پروانه وکالت هم وجود دارد. وی افزود: برای تعهدات دیگر در زندگی وثیقه می گیرند و شما (وکلا) در این سوگندنامه وثیقه سنگین گذاشتید و می خوانید که "شرافت من وثیقه این قسم است" که وثیقه بسیار سنگینی است لذا مراقب باشید که این وثیقه ضبط نشود.
 
حسین آبادی تاکید کرد: وظایف وکالتی و اخلاق حرفه ای بسیار مهم است لذا در مرحله اول اخلاق حرفه ای را رعایت کنید زیرا رفتار یک وکیل به اسم همه وکلا تمام می شود. وی با بیان این که سنگین ترین، مهمترین و پرداوطلب ترین آزمون، آزمون وکالت است گفت: مساله استقلال وکلا بحث های زیادی را به دنبال داشته است. به هر حال وکلا مستقل هستند و این استقلال هم حفظ خواهد شد. برای این استقلال نیاز به چنگ و دندان نداریم زیرا قوه قضائیه و مسئولان هم متوجه استقلال کانون وکلا شده اند. برای این استقلال لابی گری هم لازم نیست. وی با اشاره به این که لایحه وکالت با همکاری هر 3 قوه بررسی می شود گفت: به هر حال در رسیدگی به این لایحه مشکلات حاشیه ای هم به وجود آمده است.
 
حسین آبادی با اشاره به معضل تشکیل موسسات حقوقی خطاب به وکلا گفت: در دام این موسسات که برخلاف قانون تشکیل شده اند نیفتید. طبق ماده 55 قانون وکالت، دخالت در امر وکالت جرم است. لذا تاسیس این موسسات نوعی کمک به ارتکاب جرم است. ما با سازمان ثبت تعاملی داشتیم و کمیته هایی تشکیل شده که با بررسی راهکارها مشکل ثبت موسسات حقوقی را حل کنند. طی روزهای گذشته در نشستی که کمیته کانون  با اداره ثبت شرکت ها داشت، به من اعلام کردند  که اداره ثبت شرکت ها پذیرفته که از این به بعد موسسات حقوقی ثبت نکنند مگر با مجوز قانونی.
 
وی افزود: متاسفانه بیش از هزار موسسه حقوقی وجود دارد که در این موسسات نه تنها اخلاق رعایت نمی شود بلکه وکلا هم جزو این موسسات نیستند و باید کاری کرد که جلوی ثبت این موسسات گرفته شود. حسین آبادی با اشاره به این که راه حل مشکلات دادگستری، قوه قضائیه و وکالت، اجباری شدن وکالت است گفت: اجباری شدن وکالت یک وظیفه است و اینکه تاکنون انجام نشده است جای سوال دارد زیرا ما قانون آن را داریم و باید این موضوع پیگیری شود. ناگفته نماند که رای وحدت رویه دیوان عالی کشورکه مانع اجباری شدن وکالت شده بود، قابل حل است و با تعامل با دستگاه قضائی می توانیم مسئله را حل کنیم ولی تنها راه حل سبک شدن بار دادگستری و  بار وکالت، از بین بردن شایعات فساد و اجباری کردن وکالت است.
 
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در پایان با اشاره به صحبت های یکی از مسئولان قوه قضائیه که عنوان کرده احتمالا در دعاوی خانواده وکالت ممنوع خواهد شد، گفت: این موضوع در قانون برعکس است و اتفاقا اولین دعاوی که باید در آن حضور وکیل اجباری باشد، دعاوی خانواده است. این گفته مبنای قانونی ندارد و امیدوارم شایعه باشد. من از آقای خداییان می خواهم موضوع را پیگیری کند.
منبع
ایسنا

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰