يکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲
چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ 2456 0 2

روزنامه واشنگتن پست اعلام کرد: با حکمی که دادگاه بین المللی لاهه صادر کرد، از این پس تمامی گروههای شورشی که به تخریب و غارت اموال و میراث فرهنگی کشورها دست می زنند، به احتمال قوی در آینده با مجازات این دادگاه روبرو خواهند بود.

ورود دادگاه لاهه به عرصه مبارزه با تخریب آثار باستانی به عنوان جنایت جنگی

دادگاه لاهه

روزنامه واشنگتن پست اعلام کرد: با حکمی که دادگاه بین المللی لاهه صادر کرد، از این پس تمامی گروههای شورشی که به تخریب و غارت اموال و میراث فرهنگی کشورها دست می زنند، به احتمال قوی در آینده با مجازات این دادگاه روبرو خواهند بود.

این روزنامه در گزارشی افزود: دادگاه بین المللی کیفری واقع در شهر لاهه هلند، سه شنبه (دیروز) با صدور حکمی، «احمد الفقی المهدی» را که در گذشته از اعضای گروههای پیکارجو بوده است، بابت ویران ساختن اماکن تاریخی شهر باستانی 'تیمبوکتو' در کشور آفریقایی مالی، گناهکار و جنایتکار جنگی معرفی کرد . رائول پانگالانگان قاضی دادگاه، هدف حمله قرار دادن و تخریب اموال فرهنگی در تیمبوکتو را یک فعالیت جنگی با انگیزه «شکستن روح مردم» تعریف کرد. المهدی متولد کشور مالی است و به حکم دادگاه لاهه به 9 سال زندان محکوم شده است.
 
این نخستین بار است که دادگاه بین المللی کیفری لاهه به چنین پرونده ای رسیدگی می کند، ضمن آنکه آن را جنایت جنگی معرفی می نامد. دادگاه بین المللی کیفری بر آن شده است که تعریف حقوقی - جزایی در مورد جرم جنایت جنگی را بسط دهد و جرائم بیشتری را در دایره این جنایت منظور کند. و بر این اساس امروز در اولین گام در این مسیر، نخستین حکمش را برای یک چنین جرایمی صادر کرد.
 
داعش در فهرست انتظار
بدین ترتیب احتمال می رود در آینده گروههای شورشی بسیاری از جمله داعش، که دست به تخریب و غارت اموال و میراث فرهنگی کشورهای مختلف جهان زده اند در زیر تیغ دادرسی دیوان بین المللی کیفری لاهه قرار گیرند. داعش اماکن باستانی متعددی را تاکنون در کشورهای عراق و سوریه ویران و غارت کرده است، از جمله صومعه «الیاس مقدس» را در شمال عراق که قدمتی 1400ساله داشت و نیز اماکن شهر باستانی تدمر را در سوریه که قدمتی تقریبا دوهزار ساله دارد.

احمد الفقی المهدی اعتراف کرده است که در سال 2012 هنگامی که ریاست گروهی موسوم به «انصار الدین» مرتبط با القاعده را داشت و این گروه شهر تیمبوکتو در مرکز کشور مالی را کنترل می کرد، دستور حمله و تخریب این گونه جاها را صادر کرد.

شهر تیمبوکتو 700 سال قبل دورانی طلایی داشت و در آن عصر قطب فراگیری علوم و فنون و آموزش علوم دینی تصوف و نیز قطب تجارت این منقطه از آفریقا به شمار می رفت. المهدی در جلسه استماع محاکمه خود در ماه گذشته از دادگاه خواستار نرمش و تخفیف مجازات شد و گفت که در هنگامی که مرتکب این جرم شده است، در جامه رئیس دسته ای خاص بوده، که به دنبال آن بودند که آنچه را که وی شرع ناب اسلام در جامعه خواند، حاکم سازد و گرفتار یک «موج شیطانی» شد و چنین تصمیمی گرفت.

بسیاری از گروههای اسلامگرای تندرو، آیین تصوف را که موسیقی، ترانه سرایی و رقص (سماع) حرام نمی شمرد، نوعی بدعت گذاری در دین اسلام می شناسند. سالیان مدیدی است که گروههای ستیزه جوی دیگری نیز آثار باستانی بسیاری از کشورهای جهان را هدف تخریب و غارت خود قرار داده اند. از جمله این آثار باستانی مجسمه های بودا در افغانستان است که در سال 2001 به دست طالبان ویران شد.

در شهر تیمبوکتو هم اماکن باستانی بیشماری بدین سرنوشت دچار شد که از میان آنها می توان به آرامگاه سید محمود مربوط به قرن شانزدهم میلادی اشاره کرد. این شخصیت تاریخی رئیس دانشگاه مشهور شهر به نام «سانکور» بود. همچنین مسجد باستانی شهر هم که مربوط به قرن پانزدهم میلادی است و شهرتی جهانی دارد و ضمن آن آرامگاه «احمد الرقد» عارف مشهور صوفی است، که کتابی را در طب سنتی بیش از 400 سال قبل نگاشته، از زمره اماکن تخریب شده اند. این آرامگاه از زیارتگاههای باستانی کشور مالی است.

گروه انصار الدین در سال 2012 با مغتنم شمردن فرصتی که از آشوب سیاسی کشور به دست آورد، توانست برای یک دوره کوتاه مدت کنترل مناطق وسیعی از کشور مالی را در دست بگیرد .  مالی کشوری است بزرگ که وسعت آن از غرب آفریقا تا مناطق بیابانی در طول نوار مرزی الجزایر بسط پیدا کرده است .

یک سال بعد در سال 2013 نیروهایی که رهبری آنها را کشور فرانسه برعهده داشت، موفق شدند اکثر نقاط تصرف شده را آزاد کنند و راه را برای ورود نیروهای صلحبان سازمان ملل بگشایند. اما کشور مالی همچنان شاهد حملات پراکنده است. در نوامبر 2015 مردان مسلح حمله ای طوفانی به هتلی مجلل در «باماکو» پایتخت مالی انجام دادند که در اثر آن دست کم 20 نفر جان خود را از دست دادند. گروهی موسوم به «المرابطون» وابسته به القاعده مسئولیت این حمله را بر دوش گرفت.  یکشنبه گذشته نیز جمعی از مهاجمان یک سرباز مالیایی و پسر عموی او را در شهر تیمبوکتو کشتند. گفته می شود این حمله هم کار شورشیان افراط گرا بوده است . 
منبع
ایرنا

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰