پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ 1738 0 1

بیست‌وهفتمین همایش هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری با میزبانی کانون البرز در شهر ساوجبلاغ برگزار شد.

مصوبات کانون‌های وکلای دادگستری ایران در همایش هیأت عمومی

بیست‌وهفتمین همایش هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری با میزبانی کانون البرز در شهر ساوجبلاغ برگزار شد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت اسکودا هیأت عمومی ضمن بررسی و اتخاذ تصمیم نسبت به بندهای دستور، مواردی را به شرح زیر اعلام کرد.
 
۱- اتحادیه توجه قوه محترم مقننه را که اینک به بررسی لایحه جامع وکالت مشغول است، به لزوم رعایت کلی ضوابط بین‌المللی حاکم بر وکالت که در اسناد بین المللی مضبوط است جلب می‌کند.

۲- اتحادیه نگرانی خود را از وضعیت حق دفاع برخی متهمان به لحاظ نحوه تنظیم تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که در حال حاضر عملا به نفی حق دفاع این‌گونه متهمان در مرحله بازپرسی منجر شده است، ابراز می کند و از قوه محترم مقننه می‌خواهد به اصلاح تبصره مذکور اقدام فرمایند.

۳- اتحادیه دل‌مشغولی خود را از جذب بی‌رویه افراد به دانشکده‌های بیشمار حقوق در سراسر کشور که از یک سو به افزایش شمار فارغ‌التحصیلان بیکار حقوق و از سوی دیگر به تنزل سطح آگهی‌های حقوقی دانش‌آموختگان این دانشکده‌ها منجر شده است، اعلام می‌نماید.

۴- اتحادیه کماکان خواهان تغییر نحوه برخورد با وکلای دادگستری در مراجع انتظامی و قضایی است و هرنوع رفتار دور از نزاکت و ضوابط اخلاقی را از جانب هر کس که باشد با وکلای دادگستری محکوم می‌کند.
 
اتحادیه ضمن سپاسگزاری از کانون وکلای البرز اعلام می‌کند، هیأت عمومی بعدی در اردیبهشت ماه ۹۶ در تهران با میزبانی کانون مرکز برگزار خواهد شد.
 
مصوبات بیست و هفتمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری
بیست و هفتمین همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری به میزبانی کانون البرز در تاریخ ۱۹ و ۱۳۹۵/۸/۲۰ با برگزاری مراسم افتتاحیه در شهر کرج آغاز به کار کرد. بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۳۹۵/۸/۱۹نشست اختصاصی همایش با دستور جلسه اعلامی شروع شد.
 
بدوا نسبت به انتخاب رییس جلسه و نظار و منشی اقدام شد. به روال معمول از ریاست کانون میزبان دعوت شد که ریاست جلسه را بعهده گیرند که مورد پذیرش واقع شد. لذا جعفر رضازاده، رییس کانون میزبان به عنوان رییس جلسه انتخاب و مورد تایید حضار قرار گرفت.
 
سپس در مورد انتخاب دو نفر ناظر و یک نفر منشی رای گیری شد که در نتیجه رضایی و کمیلی به عنوان ناظر و آقای طالع به عنوان منشی انتخاب شدند.
 
بند اول دستور جلسه – نطق‌های پیش از دستور جمعا به مدت ۱۵ دقیقه برای سه نفر:
مقرر شد این اقدام به صورت آزمایشی در این همایش انجام شود؛ با تأکید بر این که هر نفر پنج دقیقه و در حیطه امور صنفی طرح موضوع کند. رحمانی درمورد حق عضویت پرداختی به قوه قضاییه، سرداری در مورد لایحه جامع وکالت و زرعی در مورد تشکیل اتحادیه وکلا مستقل از اتحادیه کانون‌های وکلا به طرح موضوعات مورد نظر پرداختند.
 
بند دوم دستورجلسه- عضویت کانون‌های یزد و ایلام در اسکودا
الف- پس از بررسی وصول مدارک عضویت کانون یزد به اتحادیه و متعاقب توضیحات ریاست اتحادیه، موضوع به رأی گذاشته شد که در نهایت عضویت کانون یزد به عنوان بیست و چهارمین عضو اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران به اتفاق آرا تصویب شد.
 
ب- پس از بررسی وصول مدارک عضویت کانون ایلام به اتحادیه و متعاقب توضیحات ریاست اتحادیه، موضوع به رای گذاشته شد که در نهایت عضویت کانون ایلام به عنوان بیست و پنجمین عضو اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران به اتفاق آرا تصویب شد.
 
بند سوم دستورجلسه – بررسی لایحه جامع وکالت و مسائل مربوط به آن
بدوا ریاست اتحادیه توضیحاتی در مورد لایحه جامع و متون تهیه شده توسط مرکز پژوهش های مجلس و کارگروه مشترک وکلا و دولت و قوه قضاییه ارائه نمود و اضافه کرد که جدول تطبیقی این متون تهیه و در اختیار حضار قرار گرفته است. همچنین درخصوص موارد اختلاف که مورد نظر و تایید کانون های وکلا و اتحادیه نیست، توضیحاتی ارائه شد.
 
سپس مالکی به عنوان یکی از افرادی که در تهیه متن پیشهادی کارگروه وکلا و همچنین در تعامل بانهادهای ذی ربط درمورد لایحه جامع وکالت تلاش کرده، توضیحاتی در مورد روند کار و پیشرفت متون و نکات و موارد مورد تاکید جهت بررسی های بعدی ارائه داد و از حضار درخواست کرد که متون ارائه شده و جدول تطبیقی را با دقت مطالعه نموده و اظهار نظر کنند تا در جلسات بعد مورد استفاده قرار گیرد.
 
مالکی ضمن توضیحات مبسوط خود اضافه کرد: ما نظارت را می‌پذیریم اما دخالت را نه و آنچه در متون دیگر لایحه جامع وکالت دیده می‌شود نظارت را با دخالت ترکیب نموده است.
 
بند چهارم- حق الوکاله وکالت‌های تسخیری و معاضدتی
در این مورد کشاورز اظهار کرد، کانون مرکز پیگیری‌هایی دراین خصوص انجام داده‌ است. سپهری از کانون کرمانشاه در مورد پیگیری‌های مکرر کانون کرمانشاه توضیحاتی ارائه کرد. همچنین آل‌محمد از کانون خوزستان و داوودی و سردارزاده از کانون مرکز در این مورد مسائلی را مطرح کردند و در پایان حسین‌آبادی از کانون مرکز در خصوص ملاقات و مکاتباتی که تاکنون انجام شده است، سخن گفت. در نهایت مقرر شد کانون‌ها سوابق و اطلاعات عملکرد وکلای عضو را دراین مورد به کانون مرکز و اتحادیه ارسال نمایند تا پیگیری شود. همچنین مذاکرات لازم برای پیش بینی در بودجه سنوات آتی از سوی کانون مرکز و اتحادیه انجام شود.
 
بند پنجم – موسسات حقوقی متشکل از افراد غیروکیل
در این خصوص حسین آبادی اعلام کرد، اقدامات زیادی صورت پذیرفته از جمله ملاقات با مسئولین مربوطه در قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و غیره. همچنین آذربایجانی و طالع از مرکز و لطفی از کانون اردبیل و رستمی از البرز، فرهمندیان از بوشهر و جندقی از کانون مرکز به بیان ایراداتی پرداختند و در نهایت مقرر شد اقدامات انجام شده در کانون مرکز، اتحادیه و سایر کانون‌ها با هماهنگی یکدیگر تا حصول به نتیجه پیگیری شود.
 
بند ششم – بررسی یکسان‌سازی رویه کانون‌ها در امور جاریه (بومی‌گزینی، مدرک تحصیلی داوطلبان آزمون وکالت – انتقال زوجین و فرزندان)
در مورد این دستور، ابتدا کشاورز اظهار کرد، برخی اقدامات در کانون‌ها جاری است. همچنین جندقی از مرکز سراج از البرز، کیانی از چهارمحال و بختیاری، شجاع‌پوریان از خوزستان، رضایی از لرستان، فرهمند از بوشهر به عنوان موافق و مخالف به بیان توضیحاتی پرداختند که در نهایت پیشنهاد شد این موضوع از دستور خارج شود و به کارگروه مربوطه جهت بررسی ارجاع گردد و با اکثریت تصویب شد که جهت بررسی به شورای اجرایی ارجاع گردد.
منبع
ایسنا

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰