شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ 2275 0 1

هدف از راه‌اندازی این سامانه کنترل اطلاعات مدیریتی اسناد است.

راه‌اندازی سامانه خوداظهاری اسناد مالکیت به‌زودی

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه پورتالی طراحی شده که به‌موجب آن از مردم درخواست می‌شود برای کنترل سوابق مالکیتی خود تحت عنوان سامانه خوداظهاری اسناد مالکیت از آن استفاده نمایند، گفت: هدف از راه‌اندازی این سامانه کنترل اطلاعات مدیریتی اسناد است.
 
به گزارش ایسنا، احمد تویسرکانی در مراسم افتتاح سراسری سامانه «شمیم» و دفتر الکترونیک گواهی امضاء دفاتر اسناد رسمی، با بیان اینکه پروژه آتی سازمان ثبت که امیدواریم تا پایان 1395 مراحل اجرایی آن به پایان برسد مربوط به سامانه خوداظهاری اسناد مالکیت است، اظهار کرد: در کشور حدود 30 میلیون سند مالکیت دفترچه‌ای و منگوله‌دار وجود دارد که بخشی از این اسناد مالکیت به دلیل عدم دقت‌های لازم، نظم لازم را در پرونده‌های کاغذی نداشته است. در حال حاضر بخشی از آن سوابق را اسکن کردیم و به شکل فایل‌های الکرونیکی تهیه شده است، علی‌رغم تمهیداتی که صورت گرفته، پیشرفت کار مناسب نبوده است.
 
وی اضافه کرد: حدود 500 میلیون اسناد مالکیت مردم در کاداستر را پیش‌بینی کرده‌ایم که بخشی از این اسناد مالکیت به لحاظ ثبت دستی نیاز به اصلاح و پیگیری مالکیتی دارد که به موجب آن پورتالی طراحی شده که از مردم درخواست می‌کند برای کنترل سوابق مالکیتی خود تحت عنوان سامانه خوداظهاری اسناد مالکیت از آن استفاده کنند. هدف ما از راه‌اندازی این سامانه کنترل اطلاعات مدیریتی اسناد است.
 
تویسرکانی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله این سامانه فعال خواهد شد و از مردم خواهیم خواست اطلاعات مالکیتی خود را در آن سامانه ثبت کنند. در صورتی که اطلاعات آنها با اطلاعات سیستم منطبق نبود به آنها کد رهگیری داده می‌شود تا وضعیت خود را پیگیری کنند. این اقدامات از جعل‌ها، طرح دعاوی و مشاجرات جلوگیری می‌کند و منجر می‌شود امور با سرعت بیشتری انجام شود و همچنین کنترل دقیقی در مجموعه سوابق مالکیتی ایجاد می‌شود.
 
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه به موجب فعالیت‌هایی که در راستای افتتاح شبکه کاداستر صورت گرفته چند درصد ضریب خطاها کنترل می‌شود و تا چه حد نیاز به اضافه کردن ایستگاه‌ها وجود دارد، گفت: ما دیگر نیازی به اضافه کردن ایستگاه نداریم، در تمام کشور این شبکه تحت پوشش است. نیاز ما کاربران هستند، این امکان وجود دارد که چند کاربر با نوبرها ارتباط برقرار کنند، شهردارها و نظام مهندسی نیز می‌توانند از این شبکه استفاده کنند.
 
وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه با راه‌اندازی این شبکه آیا هنوز نواقصی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در نقاط ملکی مختصات ثبت می‌شود. در گذشته نیاز بود عکس‌های هوایی به نقشه‌های UTM تبدیل شود. در این زمینه در کشور مشکلات و کمبودهای زیادی وجود داشت. راه دقیق و سریع استفاده از سیستم RPK می‌باشد که در آن کاربر با ایستادن روی نقطه ملک با خطای کمتر از سه سانتیمتر کانون نقطه را برداشت می‌کند که از فواید آن این است که از اختلاف در حدود مالکیت‌ها جلوگیری می‌نماید. امروز با اجرای این سیستم حد و مرز اراضی با خطای بسیار کم مشخص می‌شود.
 
تویسرکانی در پاسخ به سئوال دیگری با این عنوان که قبلاً در مورد مناطق آزاد و ثبت شرکت‌ها در این مناطق نقدی داشتید آیا با توجه به زمان اتفاق خاصی صورت گرفته است؟ گفت: متأسفانه در برخی از قوانین و مقررات مناطق آزاد اقدامات مناسبی صورت نگرفته است. مثلاً در بخش قضاوت و قانون‌گذاری نمی‌توان گفت مناطق آزاد باید اقدامات خود را به صورت مجزا انجام دهند. به موجب ماده هشت مدیریت خدمات کشوری رسیدگی به مناطق آزاد جزو خدمات حاکمیتی است.
 
وی در پایان افزود: صدور اسناد مالکیت زمین و صدور ثبت شرکت‌ها باید به شکل متمرکز در سرزمین مادری انجام شود. نمی‌توان خارج از مقررات آن را در یک منطقه آزاد ثبت نمود و پس از آن حوزه فعالیت را به سراسر کشور توسعه داد و مراعات بعضی از ضوابط را نکرد. چند ماه پیش در جایی حدود دو تا سه هزار شرکت با یک آدرس ثبت شده بود. در نتیجه معتقدیم باید امور حاکمیتی که از جمله آن خدمات ثبتی است در سرزمین مادری به شکل متمرکز صورت گیرد.
منبع
ایسنا

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰