شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ 3536 0 1

در گذشته استعلام‌ها به صورت کاغذی بود و بخشی از جعل‌ها در مرحله استعلامات صورت می‌گرفت، اما اکنون این موضوع برطرف شده و باعث کاهش وقوع جرم شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

کاهش مراجعه به ادارات ثبت اسناد/ کنترل جعل در استعلامات ثبتی

احمد تویسرکانی

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در گذشته استعلام‌ها به صورت کاغذی بود و بخشی از جعل‌ها در مرحله استعلامات صورت می‌گرفت، اما اکنون این موضوع برطرف شده و باعث کاهش وقوع جرم شده است. احمد تویسرکانی در نشست حقوقی دانشگاه علمی کاربردی قوه قضائیه (شهید قدوسی) با اشاره به اینکه خدمات ثبتی از جمله خدمات حاکمیتی است، گفت: در حوزه تحصیلات دانشگاهی دچار آسیب بوده‏‎ایم چراکه به اندازه کافی به ثبت و خدمات ثبت در دانشگاه ها توجه نشده است.
 
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک  کشور با بیان اینکه آثار خدمات ثبتی در جامعه کاملا روشن و واضح است،گفت: نقشی که خدمات ثبتی در نظم عمومی جامعه، امنیت اجتماعی وامنیت اقتصادی ایفا می‌کند بر کسی پوشیده نیست. تویسرکانی تصریح کرد: قانونگذار در سال ۱۳۱۰ جهت گیری بسیار درستی در سازمان ثبت آن زمان انجام داد که جامعه را به سمت اجباری کردن قراردادهای غیرمنقول و امور دیگر هدایت می‌کرد به طوری که این طراحی بسیار دقیق و هوشمندانه بوده و با گذشت بیش از ۸۰ سال هنوز اهمیت آن پا برجا است. با این حال ما نتوانستیم به طور کامل اهداف قانونگذار در سال ۱۳۱۰ را اجرا کنیم و بعد از انقلاب به خاطر برخی امور در جهت تضعیف ثبت رسمی در کشور برآمدیم که ثبت دچار آسیب‌های جدی شد و از دو منظر ما در این ارتباط دچار آسیب بوده ایم. یکی فرایند خدمات اداری و دیگری کم توجهی به آن در نظام آموزشی و قانونگذاری بوده است.
 
رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور در خصوص خدمات ارائه شده از سوی این سازمان گفت: در سال‌های گذشته، سالانه چندین میلیون اوراق چاپ و در ادارات توزیع می‌شد که هزینه‌های زیادی داشت. همچنین در سال‌های گذشته قریب به ۱۰ میلیون نامه در سال مکاتبه درون سازمانی داشتیم. با این حال امروز اوراق بهادار ، مکاتبات چند میلیونی درون سازمانی و برگه‌های کاغذی اوراق حذف شده است و تمام قراردادهای متداول فرمت بندی ودر قالب نرم افزار بارگذاری شده اند.
 
تویسرکانی با اشاره به تاثیر فناوری نوین بر کاهش جرائم گفت: درگذشته استعلام‌ها به صورت کاغذی ودستی بود که بخشی از جعل‌ها در مرحله استعلامات صورت می‌گرفت، اما اکنون این موضوع برطرف شده وباعث کاهش وقوع جرم در این موضوع شده است.با این ابزار و فناوری‌های نوین در سازمان ثبت کشور بسیاری از جرائم ارتکابی کاهش پیدا کرده و زمینه ارتکاب جرم نیز از بین رفته است. به عنوان مثال ما درباره جعل هویت افراد مشکلات فراوانی داشتیم، چون افرادی با اوراق جعلی نسبت به ارتکاب جرم اقدام می‌کردند.
 
وی با اشاره به  اقدامات دیگر سازمان ثبت اضافه کرد: یک اقدام دیگر  در حوزه‌های ثبتی  این است که فرد علاوه بر اینکه مشخصات هویتی خود را ثبت می‌کند اثر انگشت خود را نیز باید در ذیل مشخصات هویتی خود اسکن و ثبت کند که این امر باعث کاهش جرم می شود. تویسرکانی از کاهش مراجعات به ادارات ثبتی خبر داد و افزود: بر اساس ارزیابی های اجمالی مشخص شده است که با مجموعه اقدامات انجام شده، حدود۳۰ میلیون مراجعه به ادارات ثبت کاهش یافته است که قدم خوبی برای کاهش جرائم است.

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰