پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ 3503 0 2

رییس کل دادگستری لرستان گفت: اعتماد مردم به دستگاه قضایی حاصل عملکرد قانون‌محور و بی‌حاشیه دستگاه قضایی در بررسی پرونده‌های قضایی است.

رئیس کل دادگستری لرستان:

آرای قضایی باید مستدل و مستند باشد

رییس کل دادگستری لرستان گفت: اعتماد مردم به دستگاه قضایی حاصل عملکرد قانون‌محور و بی‌حاشیه دستگاه قضایی در بررسی پرونده‌های قضایی است. جعفر بدری در کلاس آموزشی آشنایی با تعرفه‌های جدید خدمات قضایی با بیان این‌که «با توجه به قانون بودجه 95 و بخش‌نامه رئیس قوّه‌قضائیه درباره نحوه محاسبه هزینه‌های دادرسی و مسائل مربوط به پرونده‌های کیفری و حقوقی بایستی این روند هدفمند و رضایت بخش‌تر از گذشته تدوین شود»، افزود: قطعا" اعتماد مردم به دستگاه قضایی در جایگاه مناسبی قرار دارد و این مهم حاصل عملکرد قانون محور و بی‌حاشیه دستگاه قضایی در بررسی پرونده‌های قضایی است.
 
وی با تاکید براین‌که دقت عمل دستگاه قضایی کشور در بررسی پرونده‌ها در مقایسه با سایر کشورهای منطقه بسیار ممتاز و شاخص برای سایر کشورهاست»، تصریح کرد: آرای قضایی باید مستدل و مستند باشد و حتی بعد از امحاء پرونده، پرونده این قابلیت را داشته باشد که با مطالعه دادنامه ماهیت موضوع بسیار روشن و گویا باشد، هرچند دستگاه قضایی با کمبود نیروی انسانی و منابع مالی روبروست لیکن کارکنان دستگاه قضایی بسیار وظیفه‌شناس و زحمتکش هستند و عملکرد مطلوب آنان موجبات رضایت‌مندی عمومی را در نزد مردم فراهم کرده است.
 
وی خطاب به قضات با اشاره به این‌که «مدیریت پرونده قضایی اهمیت بسیار زیادی دارد»، یادآور شد: قاضی باید پرونده را طوری مدیریت کند که در اسرع وقت با رعایت قانون و حفظ حقوق تمامی اصحاب دعوی به پرونده‌ها رسیدگی شده وهمچنین تردد پرونده‌ها بین مراجع انتظامی و مراجع قضایی به حداقل برسد.
 
رییس کل دادگستری لرستان گفت: قاضی باید در راستای ماده 199 قانون آئین دادرسی قضات محاکم حقوقی تحقیقات لازم را برای احقاق حق و کشف واقع بعمل آورند و روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها با حضور در شعب دادگاه‌ها و دادسراها نسبت به جمع‎آوری نظرات و قضات در خصوص موانع موجود در رسیدگی‌ها که منتهی به اطاله دادرسی می‌شود اقدام و مراتب را به رییس کل دادگستری استان اعلام کنند.
 
در ادامه این جلسه قاضی رحیم عزیزی  معاون منابع انسانی و مدیر اداره آموزش دادگستری لرستان با بیان این‌که «نوآوری در تدوین تعرفه هزینه‌های دادرسی نسبت به گذشته رضایت‌بخش است»، گفت: در مسند قضاوت تنها اتکا و آگاهی به قوانین کافی نیست و تجزیه و تحلیل قاضی و اجتهاد واشراف قاضی نسبت به پرونده‌های مختلف قضایی نیز نیمه دیگر امر قضاوت را تشکیل می‎دهد.
 
  وی اظهار کرد: ابتکار عمل قاضی در مطالعه و بررسی دقیق پرونده‌ها قطعا" منجر به صدور احکام قانونی، مستدل و مستند می‌شود، همچنین قاضی  باید آگاهی و اطمینان از بازدارندگی حکم را داشته باشد. وی با اشاره به اهداف تدوین تعرفه هزینه‌های دادرسی در سالجاری گفت: نوآوری در تعرفه هزینه‌های دادرسی نسبت به گذشته رضایت‌بخش است و این روند هم از جنبه بازدارندگی از ارتکاب به جرایم و هم از نظر شرایط اقتصادی موجود و هم از لحاظ ضرورت تدوین تعرفه‌های جدید بسیار کارآمد است؛ در این خصوص ایجاد رویه کاهش پرونده های قضایی در دستورکار بلند مدت دستگاه قضایی قرار دارد.
 
 معاون منابع انسانی دادگستری لرستان یادآورشد: خوشبختانه برگزاری دوره‌های آموزشی ضمن خدمت برای کارکنان و قضات مجموعه‌های قضایی موجب رضایت همکاران و ارتقاء ارائه خدمات قضایی شده است. اداره آموزش دادگستری لرستان از عملکرد بسیار خوبی از لحاظ کمی و کیفی در برگزاری دوره‌های آموزشی برخوردار است.
منبع
ایسنا

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'وکیل ۳۶۰' نمی باشد.

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰